2014. augusztus 16., szombat

Nyári friss babpástétom, balzsamecettel.


Emlékszem, hogy Édesapám ültetett a kertbe régen olyan babot, ami mindig felfutott a kerítésre és még nyáron, frissen lehetett leszedni. Nem zöldbab volt, hanem szép, nagy szemű lilásan cirádás bab.
Ezt azért imádtam, mert Anyu úgy készített belőle, igazán üdítő, nyári salátát, hogy megfőzte, lecsepegtette, tett bele főtt tojást, karikára vágott lilahagymát, pici cukrot és ecetet. Valami mennyei volt az íze.

Ezt egy picit újragondoltam. Az ízeket szerettem volna megtartani, ami emlékeimben él, de mélyebben akartam érezni, azt szerettem volna, ha egységesebb, harmonikusabban oszlanak el az ízek. 

Így döntöttem arra, hogy pástétom formájában készítem el :) Amúgy is imádok jó sok krémet kenni a kenyérkére, amellett, hogy a pástétomok nagyon praktikus kencék; könnyen elkészíthetőek és tápláló finomságok.

Mivel nagyon hamar elkészíthető, ezért jó szívvel ajánlom gyerekeknek is reggelire, hiszen egy teljes kiőrlésű, rostdús kenyérkével teljes értékű fehérjeforráshoz juttatjuk csemetéinket, mintha húst ennének.
Nyári friss babpástétom, balzsamecettel, uborka pálcika emberkékkel.
 Hozzávalók:

  • nyári, friss bab ízlés szerinti menniségben
  • friss lila sonkahagyma
  • 2-3 keményre főtt tojás
  • zsírszegény jughurt
  • só, bors ízlés szerint
  • balzsamecet ízlés szerint

Megmutatom milyen babot használtam:

Nyári fejtős bab.
 Elkészítés:

A babot főzzük meg, majd tegyük bele turmixgépbe és turmixoljuk picit. Ezután tegyük bele összedarabolva a főtt tojásokat, a darabokra vágott hagymát, fűszereket és a joghurtot, ami finom krémessé teszi a pástétomot. végül csepegtessünk bele balzsamecetet. Én Tokaji balzsamecetet tettem bele, ami édeskés ízt kölcsönzött a pástétomnak, így egyéb édesítésre nem volt szükség.

Nagyon jó étvágyat hozzá!



Amit a babról tudni érdemes.

100 gramm fejtett bab tápértéke:

kcal: 167g

fehérje: 10.8g
szénhidrát: 29g
zsír: 0.4g
 

A többi hüvelyeshez hasonlóan a fejtett bab is kitűnő fehérjeforrás. Húsfélék helyettesítője lehet az étrendben, mivel fehérjéi a gabonafélék (pl. száraztészta, rizs) fehérjéivel kiegészítve egyenértékűek a hús vagy a tojás fehérjéivel. 

Laboratóriumi kísérletek kimutatták, hogy a szaponinok megakadályozzák a rákos sejtek reprodukálását és lassítják a daganat növekedését, a proteázgátlók pedig megakadályozzák a rákos sejtek osztódását. Az Amerikai Rákkutatási Intézet (American Institute of Cancer Research) honlapján megjelent tanulmány szerint a legtöbb babot fogyasztó férfiak között 38 %-kal csökkent a prosztatarák kialakulásának kockázata azokhoz képest, akik kevesebbet fogyasztottak.

A gabonaneműek (pl. köles, hajdina, barnarizs) és a hüvelyesek (pl. bab, borsó, lencse) együttes fogyasztásával, TELJES ÉRTÉKŰ FEHÉRJÉHEZ jutunk.
Mit jelent ez az étkezés nyelvére lefordítva? Például azt, hogy ha lencsefőzelékhez teljes kiőrlésű kenyeret is fogyasztunk, nincs szükség feltétként húsra, hiszen a lencse/kenyér együttes fogyasztásával azok fehérjetartalma egyenrangúvá válik a hús komplett (teljes értékű) fehérjetartalmával. Az állati eredetű fehérjékkel ellentétben ugyanis a hüvelyesek (a szójababot kivéve) nem tartalmazzák megfelelő mennyiségben és összetételben a szervezet egészséges működéséhez szükséges esszenciális aminosavakat. Ezt a szabályt különösen a vegetáriánusoknak fontos szem előtt tartaniuk, így kiváló húspótló ételeket készíthetnek belőlük.

A fejtetett bab és a hüvelyesek az egyik legjobb forrásai az oldható és oldhatatlan élelmi rostoknak. Az előbbiek megkötik a bélben a koleszterint, ezáltal gátolják vagy csökkentik annak felszívódását. Vizsgálatok szerint a bab a teljes vérkoleszterinszintet 19%-kal, a rossz típusú koleszterinszintet pedig 24%-kal is csökkentheti, miközben a jó típusú HDL-koleszterinszint változatlan marad. Ez az eredmény azoknál a betegeknél jelentkezik leglátványosabban, akiknél a vérkoleszterinszint kiindulási értéke magas.
Mivel a hüvelyesekben lévő keményítő ha nem pépesítjük az oldhatatlan élelmi rostoknak köszönhetően a szervezetben csak nagyon lassan szívódik fel, a belőle képződő szőlőcukor hosszabb idő alatt kerül be a véráramba és nem emeli meg ugrásszerűen a vércukorszintet. Ennek különösen a cukorbetegek számára van jelentősége, mivel segít vércukorszintjük egyenletesen tartásában.
Az oldhatatlan rostok serkentik a bélmozgást, így hatásosak székrekedés ellen, illetve mérséklik a vastag- és végbélrák veszélyét, valamint elősegítik a rákkeltő anyagok és mérgek gyorsabb kiürülését a szervezetből.

A fejtett bab jó forrása a niacinnak, tiaminnak (B1-vitamin) folsavnak, riboflavinnak (B2-vitamin), pantoténsavnak, vasnak, foszfornak, káliumnak és magnéziumnak. Tartalmaz béta-karotint (az A-vitamin előanyagát), B6vitamint, C- és E-vitamint, biotint (H-vitamin), krómot, cinket és kalciumot. Jelentős mennyiségű telítetlen zsírsav is található benne. 10 dkg-ja biztosítja a napi foszforszükséglet, több mint egynegyedét. Ennek az ásványi anyagnak fontos szerepe van a csontozat és a fogak épségének megőrzésében. A hüvelyesek, így a bab is gazdag olyan vegyületekben (ún. proteáz-inhibitorokban), melyek a bizonyos védelmet nyújtanak a bélbe kerülő rákkeltő anyagokkal szemben. Tápanyagtartalmát a fagyasztás nem módosítja lényegesen, de a konzerválással C-vitamintartalma csökkenhet (ez a szárításra is vonatkozik). A babkonzervek nagy hátránya még, hogy többnyire egészségtelenül sok só van bennük.
A száraz babot főzés előtt 6-8 óráig vízben kell áztatni, és kb. 40 perc alatt puhára főzni. Ezzel az eljárással csökkenthetjük a benne lévő emészthetetlen szénhidrátok mennyiségét, s ezáltal a puffadást okozó hatást. A fűszerezés szintén segít a szelek megelőzésében (pl. gyömbér, babérlevél, édeskömény, kömény, kakukkfű, rozmaring, zsálya, borsfű, citromfű).
A kemény vagy főtlen vesebab az emberi szervezet számára emészthetetlen anyagot is tartalmaz, ami súlyos ételmérgezést okozhat. A szárított vesebabot áztatás után ezért először mindig forraljuk negyed óráig, majd lassú tűzön főzzük addig, amíg a babszemek meg nem puhulnak. A többi babfélében is van ehhez hasonló vegyület, de az rendszerint emészthető, és akkor sem okoz problémát, ha az étel nem főtt meg kellőképpen. A renyhe bélműködésben szenvedőknek azonban ezekkel a babféleségekkel is vigyázniuk kell!

A bab és a hüvelyesek viszonylag sok purint tartalmaznak, köszvényes betegeknek ezért érdemes kerülni, de legalábbis mérsékelni fogyasztásukat.
A fejtett bab méreganyaga, a vicin a favizmusban (egy örökletes enzimhiány-betegség) szenvedő betegeknél súlyos vérszegénységet okozhat.
Parkinson-kór vagy depresszió miatt monoaminoxidáz-gátló (MAO-inhibitor) gyógyszert szedők kérjék orvosuk tanácsát, mivel e szerek egyik típusa a fejtett babbal együtt fogyasztva vészes vérnyomás-emelkedést idézhet elő. Hasonló reakciót más élelmiszerek is kiválthatnak (pl. élesztő, sajt, banán, pácolt hering, bor).

A fejtett bab őshazája Dél-Mexikó és Közép-Amerika. A legrégebbi, 8-10 ezer éves leletek perui és mexikói ásatások során kerültek elő. Európai "testvéréről" először Vergilius tesz említést. Európába az "amerikai bab" Kolumbusz hajóival érkezett, és hamarosan el is terjedt az egész kontinensen háttérbe szorítva a korábban fogyasztott változatokat (pl. lóbab).
Hippokratész szerint a bab felfúvódást okoz, amit csak azzal lehet csökkenteni, ha főve áttörjük. Később is úgy gondolták, hogy a bab igencsak megterheli a gyomrot, így a vele élőknek nyugtalan és nehéz álmuk lesz. Ugyanakkor a savanykás, tejfölös bablevest az alkoholtól megfáradt gyomor legjobb ápolójának tekintették.
A bab hüvelyéből főzött teát vércukorszint- és vérnyomáscsökkentőnek tartják, ami serkenti a szívműködést, sőt vizelethajtó hatású. Külsőleg a fehér babot gyulladásokra, kelések érlelésére borogatásként használták. Az őrölt szárazbab tejjel kevert pépjét meg sebek, ekcéma és bőrviszketés gyógyítására ajánlották. Úgy tartották, hogy fogyasztása a pattanásos bőrt belülről tisztítja.

Forrás:
http://www.vital.hu/themes/health/bab1.htm
http://www.beresalexandra.hu/tudtad/minden_amit_a_szaraz_huvelyesekrol_tudni_erdemes

Nagy ölelés :)
Iza.




Nincsenek megjegyzések: