Nagyon finom, hagyományos tej állagú, picit vaníliás ízvilágú növényi tej a mandula jellegzetes aromájával. Az állati tejre érzékenyek nyugodtan fogyaszthatják. Ezt a mandulatejet a nyers étkezést preferálók is beépíthetik mindennapjaikba.
Néhány szó a tejérzékenységről:
Sajnos manapság már szinte népbetegség a tejfehérje- és a tejcukorérzékenyég. Az allergiás reakciók az emésztőrendszeri diszkomfortérzések mellett komolyabbak is lehetnek. Hosszú távon a gluténhez hasonlóan a tejfehérje (kazein) is “leborotválja” a bélfalat, ezzel csökkentve a tápanyagok és vitaminok felszívódási lehetőségét. Az élelmiszerekben lévő fehérje az emésztés során aminosavakra bomlik és a megfelelő “gyöngysorba” kapcsolódva építik testsejtjeinket. Azonban ha a fehérje egy gyulladt bélfallal találkozik, akkor a megemésztetlen fehérjék hozzátapadnak a bél nyálkahártyájához, ezzel tágítva a bél pórusait (szitaszerű bélfal), így kialakulhat a szivárgásos bélszindróma.
Ezeken az apró lyukacskákon távozó megemésztetlen fehérje kijut a véráramba, immunrendszerünk hadba állítja katonáit. Elkezdi küldeni az antitesteket, fehérvérsejtek, hogy kebelezzék be a bolyongó fehérjéket az antigéneket. Így létrejön egy immunkomplex. Antitest+antigén. Normális esetben ezek az immunkomplexek a májon keresztül kivezetődnek. Csakhogy ekkorra már az immunrendszerünk is túl van terhelve és a máj is túl van dolgoztatva. Emiatt ezeket a szervezet lepakolja különböző helyekre, ízületeinkbe, idegrendszerünkbe, bőrszövetünkbe. Innen már gondolható, hogy ízületi gyulladást, bőrgyulladást, pattanásokat, aknékat és idegrendszeri problémákat is okozhat.
Ugyanakkor a tejen szocializálódtunk, hozzászoktunk és a paradigmaváltás nem könnyű. Azonban az egészség érdekében meg kell hoznunk döntéseket vagy rímbe szőhetjük a kifogások tárházát, miközben arra panaszkodunk, hogy csúnya a bőrünk vagy fájnak az ízületeink.
Érdemes tehát kipróbálni a növényi tejeket. Boltokban is lehet kapni, bio változatot is de otthon is el lehet készíteni a bolti ár töredékéért. Ha valaki komolyan gondolja, hogy tesz az egészségéért, érdemes beruházni egy növényi tejkészítő gépbe, ami az egész családot éveken át ki fogja szolgálni.
Mire érdemes odafigyelni bolti növényi tej vásárlásakor?
- Natúr tejet vegyünk, ami nem cukrozott. Előszeretettel tesznek bele sok olajat és cukrot a finom íz kedvéért. Ezek nem kellenek nekünk.
- A növényi tejet ugyanúgy használhatod mindenbe, mint az állati tejet.
- Szójatejből jó nagy habot lehet csinálni a cappuccino tetejére.
- A natúr szója tejnek bűn rossz íze van de ebből lehet készíteni pl. a vegán majonézt vagy vegán, tojásmentes palacsintát is.
- A mandulatejnek marcipános íze van.
- Sós ételekhez a natúr rizstej, zabtej is finom.
- Édes ételekhez, kelt tésztákhoz a kókusztej, rizstej kiváló.
- Létezik még kendermagtej, kamut tej de otthon lehet készíteni kesudióból, mákbók, dióból, törökmogyoróból is tejet/kakaót.
Mandulatej házilag, tejkészítő gép nélkül:
Hozzávalók:
- 1 csésze (2,5 dl-es) héjas mandula
- 5 csésze tisztított víz
- Pici tiszta só
- Pici vanília mag
- Pici nádcukor (kb. 1-2 mokkáskanál) vagy Dia Wellness 1:4 cukorhelyettesítő
- 1 teáskanál hidegen sajtolt olaj, aminek íze és színe natúr
Mandulatej elkészítése:
- A mandulát a vízzel tegyük egy turmixgépbe és turmixoljuk pépesre.
- Majd apránként adjuk hozzá a sót, cukrot, vaníliát. Az 1 teáskanál olaj mind belemehet.
- Jól turmixoljuk össze és szűrjük át.
- Ha szűrőn passzírozod át a mandulatejet, marad benne egy pici rost. Ha ezután még egy apró lyukú necc térdfixen :D vagy egy apró lyukú egyéb anyagon átengeded, nagyon selymes és finom mandulatejet kapunk.
Fontos:
- A nyers tejek, mint pl. ahogy ezt a tejet is készítettünk kevesebb ideig állnak el, mint a főzött tejek. Kb. 3 nap.
Bízom abban, hogy ez a módszer elnyeri tetszéseteket és ki fogjátok próbálni.
Finom, habos bögre kávé készítést kívánok ebből a fincsi mandulatejből!
..és ha van kedved készítsd el a házi bio kókusztejet is, klikk :)
Jó étvágyat!
Iza.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése